O nas | Kody kreskowe | Drukarki | Czytniki
Oprogramowanie | Materiały eksploatacyjne | Kontakt | Polityka prywatności

Kody kreskowe


Najpopularniejszymi kodami kreskowymi są:

Kody handlowe EAN

Stosowane do jednoznacznego identyfikowania produktów będących przedmiotem obrotu handlowego. Systemem EAN zarządza poprzez organizacje krajowe (w Polsce: Centrum Kodów Kreskowych przy Instytucie Logistyki i Magazynowania) EAN International. Zapewniają one niepowtarzalność przyznanego numeru towaru w skali świata.
Kod EAN 13 składa się z 13 cyfr o następującej strukturze:
  • identyfikator kraju pochodzenia wyrobu - dwa lub trzy znaki (dla Polski jest to 590)
  • numer identyfikujący producenta lub dystrybutora (tzw. jednostki kodującej) - w Polsce od czterech do sześciu znaków, w zależności od zgłoszonych potrzeb
  • numeru przypisanego danemu produktowi - w Polsce od dwóch do pięciu znaków
  • cyfry kontrolnej służącej do kontroli poprawności odczytu kodu
Wersją skróconą, nie zawierającą identyfikacji producenta lub dystrybutora jest kod EAN 8. Stosowany powinien być w przypadku, gdy nie ma miejsca dla umieszczenia kodu pełnego EAN 13. System EAN obowiązuje praktycznie na całym świecie poza USA i Kanadą, gdzie stosuje się zbliżone kody UPC.

Kod 128

Kod alfanumeryczny tzn. pozwalający na zapisanie zarówno cyfr, liter jak i znaków specjalnych o dużej gęstości. Dzięki swoim cechom jest wykorzystywany w wielu dziedzinach. Doskonale nadaje się m.in. do oznakowywania księgozbioru w bibliotekach, wypożyczalniach, środków trwałych. Został przyjęty przez EAN International jako standard dla celów umieszczania na produktach informacji pomocniczych wg. tzw. Identyfikatorów Zastosowań EAN. Kod taki nosi nazwę EAN 128.

Kod 39

Pierwszy, historycznie kod alfanumeryczny, o znacznie mniejszej gęstości niż kod 128. Jest tzw. kodem nieciągłym. Każdy znak zaczyna się i kończy czarną kreską, pomiędzy którymi znajdują się przerwy o nieokreślonej ściśle szerokości. Dopuszczalne są pewne odchylenia od wartości nominalnej. Jego zaletą jest to że nie wymaga dużej precyzji wydruku.

Kod przeplatany 2 z 5 (Interleaved Two of Five, ITF)

Kod numeryczny o dużej gęstości. Ze względu na specyficzną budowę pozwala na zapisanie jedynie parzystej ilości znaków.

PDF 417

Kod dwuwymiarowy, zdobywający coraz większą popularność. Ze względu na możliwość umieszczenia w nim bardzo dużej ilości informacji na niewielkiej przestrzeni, nadaje się wszędzie tam gdzie "tradycyjne" kody jednowymiarowe okazują się niewystarczające.


Posiadamy możliwość wydruku następujących kodów kreskowych:
- jednowymiarowych:

- dwuwymiarowych: - i innych.
Doradzamy w zakresie doboru odpowiedniej symbologii kodu kreskowego do konkretnego zastosowania.